Ana Sayfa    » SON 10 YIL    » İnşaat Sektörünün Gelişimi   

İnşaat Sektörünün Gelişimi

  

align=

21. yüzyılın başlarında inşaat sektörünün gelişimiyle ilgili alınan önlemler sayesinde ülkede inşaat sektörü hızla ilerlemiş,  bugün bile korunan değerli mimari abideler olarak korunan onlarca konut ve sosyal tesis yapılmıştır.
Son yıllarda ülkede yaklaşık 220 bin öğrenci kapasiteli 755 yeni okul inşa edilmiş, 344 okul binası temelli tamir edilmiş, gelişmiş araç gereçlerle donatılmış, onlarca teşhis merkezi ve diğer sağlık tesisleri, dünya ve Avrupa standartlarına tam uygun gelen olimpiyat spor tesisleri, yüzlerce çok katlı konut yapılmıştır.
Son 3 yılda Bakü’de 13 yol kavşağı, 23 yolcu geçidi inşa edilmiş, 9 yolcu geçidi temelli tamir edilmiş, toplam olarak ülkede 77 karayolu köprüsü, onlarca karayolu kullanıma açılmıştır.

align=

Aynı zamanda Azerbaycan’ın inşaat şirketlerinin dünya pazarına çıkışı için de önemli adımlar atılmıştır. Akkord, Azerkörpü ve Alıbeyli gibi şirketler muasır inşaat tesisleri kurarak ve bilimsel ve teknolojik yenilikleri kullanarak Dünya Bankası ve diğer uluslararası finans kurumlarının yardımıyla Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Gürcistan, Libya ve diğer ülkelerde ihaleler kazanarak projelendirme ve inşaat işleriyle uğraşmaktadırlar.Oxunub: 22035