Ana Sayfa    » SON 10 YIL    » Enerji teçhizatındaki başarılar   

Enerji teçhizatındaki başarılar

  

align=

Elektrik enerjisi teçhizatının iyileştirilmesi  amacıyla inşa edilmiş ve yedisi bölgelerde olmak kaydıyla dokuz büyük elektrik santralı halkın enerjiye olan talebinin karşılanması açısından müstesna rol oynamıştır. Astara, Şeki, Haçmaz ilçelerinde modül tipli elektrik santrallerinin, Nahçivan Özerk Cumhuriyetinde 3 elektrik santralının, Sumgayıt şehrinde yeni termik santral inşa edilerek kullanıma açılmıştır. Doğalgazla teçhizatın iyileştirilmesi alanında yürütülen faaliyetlerin sonucu olarak 13 yıllık aradan sonra Nahçivan Özerk Cumhuriyetine yeniden doğalgaz verilmeye başlamış,   Lerik, Yardımlı ilçeleri ve Füzuli ilçesinin Horadiz şehri ilk kez, ayrıca Ağcabedi, Beylegan ilçeleri, Ağdam ilçesinin Guzanlı kasabası ve diğer ilçeler doğalgazla teçhiz edilmiştir.
2004-2008 yıllarında bölgelerde ısıtma sisteminin yeniden kurulmasıyla ilgili 75 yeni kazan dairesi tamir edilmiştir. Merkezleşmiş şekilde ısı teçhizatı öngörülmüş tesislerin termik teçhizatının iyileştirilmesi amacıyla Bakü şehrinde onlarca kazan dairesi inşa edilmiştir. Halkın doğalgaza olan ihtiyacını karşılamak için Sabunçu, Binegedi, Surahanı, Sebail, Karadağ, Nizami, Hatai, Hazar ilçelerindeki kasabalarda doğalgaz hatları inşa edilmiş,  faaliyetteki doğalgaz hatları yeniden onarılmıştır.  Programın uygulandığı dönemde bölgelerde 1600 kilometrelik yeni doğalgaz hatları yapılarak ülke çapında doğalgaz teçhizatı  oranı yüzde 85’e yükselmiştir.
Su ve kanalizasyon  sistemlerinin iyileştirilmesi amacıyla devlet yatırımları sayesinde, ayrıca uluslararası  finans kurumlarını çekmekle  gereken projeler,  aynı zamanda Oğuz-Gebele-Bakü su boru hattının inşası, Gence, Şeki, Ağdaş ve Göyçay şehirlerinin, ayrıca ülkenin küçük şehirlerinin su teçhizatı ve kanalizasyon sistemlerinin  yeniden kurulmasıyla ilgili faaliyetler devam ettirilmiştir. 720 kilometrelik yeni su hattı, 210 kilometrelik kanalizasyon hattı yapılmış, 23 baraj inşa edilmiş, 214 artezyen kuyusu kazılmıştır. Bölgelerde iletişim altyapısının iyileştirilmesi amacıyla  632 otomatik telefon istasyonu, 610 yeni posta binası kullanıma açılmıştır.
Ulaştırma altyapısının iyileştirilmesi amacıyla bölgelerde 1000 kilometreden fazla  karayolu inşa edilmiş veya temelli onarılmıştır. Altı yüz kilometre uzunlukta ulusal karayolu ve iki bin yedi yüz kilometre uzunlukta yerel öneme haiz yollarda onarım ve tamir yapılmış,  69 yeni köprü inşa edilmiş, 34 köprü tamir edilmiştir. Bakü şehrinde ulaştırma sisteminin iyileştirilmesi ve yolcu taşıma kalitesinin daha da yükseltilmesi amacıyla  ülkeye büyük ve orta büyüklükte otobüsler getirilmiştir.  Ayrıca Bakü’de bir çok yol kavşağı ve piyade geçidi kullanıma açılmıştır. Söz konusu programın uygulandığı müddette Nahçivan, Gence, Lenkeran ve Zagatala şehirlerinde  muasır standartlara  uygun yeni hava limanları inşa edilerek kullanıma açılmış, Lenkeran’da yeni deniz limanının inşaatı önemli ölçüde tamamlanmıştır.Oxunub: 148055